Prima bicicletă electrică a fost inventată de un român

30 October 2019

Se ştie că România a avut în istoria sa modernă o serie de inventatori de renume mondial, ale căror descoperiri au schimbat lumea şi au influenţat felul în care aceasta arată astăzi. Există însă şi poveşti mai puţin cunoscute, precum cea a lui Sigismund Şleifer, cel care a inventat la începutul anilor ’70 o bicicletă electrică care a atras atenţia Occidentului. Denumit Elmo, acronim de la Electric moped, vehiculul pe două roţi a fost subiectul unui reportaj realizat de jurnalistul BBC, Raymond Baxter.

Practic, în epoca în care fenomenul bicicletelor şi trotinetelor electrice importate din Vest ne-a invadat străzile, aflăm că, de fapt, curentul s-a născut chiar aici.

Pentru invenția sa, inginerul a primit o primă de 5000 de lei și un exemplar pe care să-l folosească pentru uz personal. În schimb, aşa cum îşi aminteşte Sigismund Şleifer, un inventator francez care a brevetat o invenţie similară a reuşit să o vândă pe un milion de dolari.

Cum spuneam, bicicleta electrică e tot mai des întâlnită în deplasarea urbană. Ceea ce e foarte bine, pentru că, într-un trafic ajuns infernal, cu cât mai mulți vor alege mopeduri nepoluante, cu atât va crește calitatea aerului pe care îl respirăm. Deveniți spaima automobiliștilor, toți cei care folosesc carosabilul (iar legea mai nou îi obligă pe toți, acolo unde nu sunt piste speciale, să meargă pe carosabil și nu pe trotuare, printre pietoni). La fel, pentru siguranța proprie, recomandarea de bun simț este să se folosească elemente și echipamente de protecție.



Citiţi şi

Două studente au inventat bacteria care mănâncă plasticul din oceane şi îl transformă în apă

Cunoașteți-l pe inventatorul stiloului, Petrache Poenaru!

N-au crezut că o să plec, nimeni n-a crezut

Acest articol este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.


Nu rata urmatoarele articole Catchy!

Inscrie-te la newsletterul gratuit. Avem surprize speciale in fiecare zi pentru cititorii nostri.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS

Your tuppence

My two pennies

* required
* required (confidential)

catchy.ro