De Ziua Internațională a Copilelor – Malala Yousafzai a supravieţuit!

11 October 2012

Malala a fost operată de urgenţă după ce a fost împuşcată în cap şi gât pe 9 octombrie, pe când se întorcea acasă de la şcoală cu autobuzul.

Cu două zile înainte de 11 octombrie, când ONU a hotărât că e nevoie de o zi în care omenirea să dea atenție copilelor de până în 14 ani abuzate în fel și chip în societăți rămase într-un ev mediu întunecat – Ziua Internațională a Copilelor (Girl Child)-, în Pakistan, talibanii au atentat la viața Malalei, considerată un simbol al obscenităţii. Și iată de ce.

În 2009, la doar 11 ani, Malala a început să scrie un jurnal pentru BBC Urdru sub pseudonimul Gul Makai, în care descria nedreptăţile la care erau supuse tinerele fete în regiunea Swat din nordul Pakistanului, controlată de talibani. Fetelor le-a fost interzis atunci să meargă la şcoală, iar Malala povestea despre frica şi nemulţumirea pe care le resimţea pentru că oraşul în care locuia, Mingora, era sub ocupaţie. Numele său real a fost dezvăluit după ce talibanii au fost evacuaţi din zonă. În 2010, Malala a primit primul Premiu Naţional Pakistanez pentru Pace şi a fost prima fată de origine pakistaneză nominalizată la International Children’s Peace Prize.

Pare greu de crezut pentru noi, care avem drepturi, avem școli, avem libertăți, că astfel de abuzuri și nedreptăți se pot întâmpla la câteva mii de kilometri, pe aceeași planetă și în același mileniu. Dragă Malala, fă-te bine și rămâi în picioare! Chiar dacă ești un copil încă, vocea ta e mai sonoră decât a milioane de adulți, care se vor gândi poate, nu doar să te admire, ci să te și sprijine cu fapte.

 



Citiţi şi

“Femeia pe care trebuie să o știm” – trimite-ne povestea ei

De vreme ce conducătorii se poartă ca niște copii…

Malala, un vis împlinit – studentă la Oxford!

Acest articol este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.


Nu rata urmatoarele articole Catchy!

Inscrie-te la newsletterul gratuit. Avem surprize speciale in fiecare zi pentru cititorii nostri.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS

Your tuppence

My two pennies

* required
* required (confidential)

catchy.ro